Austin’deki Teksas Üniversitesi’nden McCombs İşletme Fakültesi’nden ve Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden Gies İşletme Fakültesi’nden yeni bir araştırmaya göre, çalışanların yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkarmak için etkili bir formül var. İşverenler, işçileri bol miktarda fikir üretmeye teşvik etmelidir – hatta vasat olanları bile – ve onlardan bir “kuluçka dönemi” için projeden uzaklaşmalarını sağlamalıdır.

Araştırmacılar, basit veya iyi fikirleri bulmak için ödüllendirilenlerin, iyi veya kötü olsun, nihayetinde, ödeme teşvikleri almayan veya ödeme teşvikleri yerine fikirlerinin niteliğine dayananlardan daha yaratıcı fikirler ürettiklerini ortaya çıkardılar. miktar. Tüm çalışma katılımcıları bir süre için ilk görevden çekildi ve daha sonra geri döndü.

“Yaratıcılık anlık değildir, ancak teşvikler düşünce için tohum gibi yeterli fikirleri teşvik ederse, yaratıcılık sonunda ortaya çıkar” dedi. Texas McCombs’taki  Muhasebe İncelemeBaşkanı Randal B. McDonald Başkanı ve Muhasebe İnceleme çalışmasının yazarlarından Steven Kachelmeier .

Akademik literatürde yaratıcı performansın bir kuluçka dönemi tarafından güçlendirildiği iyi bir şekilde belirlenmiştir, ancak bu araştırma yeni bir soruya baktı: Denklem için fikir üretimi için teşvikler eklerseniz ne olur?

Kachelmeier ve ortak yazarları, Laura Wang (McCombs BBA / MPA ’05, Ph.D.14) ve Illinois Üniversitesi’nden Michael Williamson, iki deney yaptı. İlk önce, çalışma katılımcılarından, kelime, kelime öbeği ya da sözlerin imgeler ve harflerin bir kombinasyonu kullanılarak temsil edildiği bilmeceler olan, yeniden yap-boz bulmacaları oluşturmalarını istediler.

Bazı katılımcılara, ürettikleri fikir sayısına göre, bazıları ise sadece yaratıcılık için bir standardı karşılayan fikirler için ve diğerlerine, bulmaca fikirlerinin niceliğine veya kalitesine bakılmaksızın 25 dolarlık sabit bir ücret karşılığında teklif edildi.

Başlangıçta, teşvik edilen gruplardan hiçbiri, bağımsız bir panel tarafından değerlendirildiği gibi, sabit ücret grubunu yaratıcılık ölçütlerinden daha iyi bir performans sergilememiştir. Yaratıcılık teşvikleri, öyle görünüyor ki, hemen çalışmıyor. Fakat 10 gün sonra yaratıcılık görevine geri dönüşlerinde, başlangıçta, fikirlerin niceliği ve niteliğinde diğer gruplardan daha iyi performans göstererek, “farklı bir yaratıcılık avantajı” elde edebilecekleri kadar fikir edinmek için ödenenlere, Kachelmeier dedi.

Araştırmacılar, katılımcılar çalışmaya karar verdikten sonra bir kuluçka dönemi geçirmenin başarılarının anahtarı olduğunu söylediler. Kitle fikri üretimini dinlenme dönemi ile birleştirmek, iki stratejiden birinin izolasyonda kullanılmasından çok daha fazla yaratıcı üretkenlikle sonuçlanır.

Ne kadar zamana ihtiyaç var? Araştırmacıların ikinci bir deneyde ele aldıkları, katılımcıların yarısına sabit bir miktar ve ürettikleri fikirlerin yarısı için ödeme yapan soru budur. Daha önce olduğu gibi, miktar başına ödeme yapan katılımcılar, sabit ödeme grubundan daha fazla ilk fikir üretti, ancak daha iyi değildi.

Ancak araştırmacılar katılımcıları kampüste 20 dakikalık sessiz ve sakin bir yürüyüşe çıktıktan sonra, miktar başına ödeme grubu bir kez daha giderek daha iyi bulmacalar üretti.

Kachelmeier, “Dinlenmeniz, ara vermeniz ve kendinizden ayrılmanız gerekiyor – bu ayrılma sadece 20 dakika olsa bile” dedi. “Yaratıcılık tarifi denemek – ve hayal kırıklığına uğramak çünkü olmayacak. Sakin ol, arkana yaslan ve olur. ”

 Steven J. Kachelmeier’den “Yaratıcı Sürecin Teşvik Edilmesi : İlk Miktardan Nihayet Yaratıcılığa Kadar ” , Muhasebe İncelemesi’nin Mart 2019 sayısında Laura W. Wang ve Michael G. Williamson yayımlandı . 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here