Küçük bir uydu, pençe uçlu bir zıpkın kullanarak bir parça uzay molozu yakaladı. Test, montaj alanı önemsiz sorunumuza verilen önemli bir teknolojik başarıyı temsil ediyor.

RemoveDEBRIS adı verilen araştırma projesi, çeşitli uzay çöp toplama teknolojilerini test etme çabasıdır. Düşük Dünya yörüngesinde 220 kiloluk bir uyduyu içeren proje, Surrey Üniversitesi tarafından yönetiliyor ve bir açıklamayaparak, Avrupa Birliği’nden gelen bir miktar fonla birlikte uzay şirketleri ve araştırma kurumları konsorsiyumunu içeriyor .

Yeni bir test sırasında, RemoveDEBRIS uydu beş metrelik (1.5 metrelik) patlamasıyla havada düzenlenen 4 inç çapında (10 santimetre) hedefe bir zıpkın ateş, raporlar BBC. Zıpkın, saniyede 65 feet hızında (saniyede 20 metre) alüminyum petek benzeri bir hedefi vurdu. Surrey Üniversitesi tarafından yayınlanan bir videoda, zıpkın ucundaki pençelerin teması üzerine hedefe kazıp sıkı bir kilitleme sağladığı görülüyor. Nesne bomtan ayrılmıştı, zıpkın uyduya bir tel ile bağlandığı için bir sorun değildi.

Surrey Uzay Merkezi Müdürü Guglielmo Aglietti, yaptığı açıklamada, bu belirli RemoveDEBRIS denemesinin “şimdiye kadar en çok talep edenler” olduğunu ve “tüm katılımcıların vasiyeti” olduğunu söyledi.

Bu RemoveDEBRIS için üçüncü başarılı testtir. Önceden, uydu simüle edilmiş bir uzay çöplüğünü yakalamak için bir ağ kullanıyordu ve kayan bir uzay molozunu bulmak için lazer tabanlı bir kamera sistemi kullanılıyordu. Dördüncü ve son bir deneme, uydunun küçük bir yelken açarak frene basacağı Mart ayında yapılacak. Hızı büyük ölçüde azaldığında, uydu ve teoride yakaladığı her şey Dünya’ya geri dönecek ve yeniden girişte yanacak.

Bir zıpkın yörüngesindeyken bir parça enkazı kapmak için kullanılmış olan bu son başarı, düşük Dünya yörüngesinde biriken tüm çöplere verilen önemli bir başarıdır.

ABD Uzay Gözetleme Ağı , 10 santimetreden daha büyük yaklaşık 29.000 nesnenin şu anda Dünya yörüngesinde yüzdüğünü, bazılarının saniyede 10 km veya saniyede 6 mil hızla çıktığını tahmin ediyor.

RemoveDEBRIS projesi tarafından sunulanlar gibi çözümler, bir felaket yaşanmadan hemen önce üstümüzde bulunan alanı temizlememize yardımcı olabilir. Atılan roketlerden, kaybolan aletlerden, kırılmış uzay aracı parçalarından ve diğer nesnelerden parçalar kıymetli ekipmana çarpma potansiyeline sahiptir. Bu çarpışmalar sayesinde, uzay çöplüğü daha fazla uzay çöplüğü yaratacaktır.

İngiltere, Üniversiteler, Bilim, Araştırma ve Yenilikler Devlet Bakanı Chris Skidmore, “Uyuşturucuların uydulara çarpması durumunda, iletişim alanlarımız için ciddi sonuçları olabilir” dedi. “Bu ilham verici proje, İngiltere uzmanlarının bu potansiyel sorunun cevaplarını, insanların tarih boyunca kullandıkları bir zıpkını kullanarak cevapladığını gösteriyor.”

Öyleyse, testleri ile üçte üç olan RemoveDEBRIS ekibine teşekkür ediyoruz. Parmaklar Mart deneyi için geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here