Yüzlerce hasta çiğ hindiyle bağlantılı Salmonella salgını nedeniyle hastalandı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Aralık ayındaki son raporundan bu yana 24 eyalette 60’tan fazla yeni vaka bildirdi.

CDC’nin Cuma günü yaptığı açıklamada , 2017 yılının Kasım ayında başlayan salgınla bağlantılı hastalıkların sayısının 41 eyalette ve Washington DC’de toplam 279’a ulaştı . Kuruluş ayrıca, şaşırtıcı 107 hastaneye yatış ve Kaliforniya’da bir ölümün salgına bağlı olduğunu söyledi.

Hastalıkları hakkında görüşülen kişilerin yarısından fazlası, soruşturma yetkililerine, hastalanmadan önce çiğ hindi ürünlerini işlediklerini söyledi. Dört durumda, yoğunlaşmış bireyler çiğ hindi evcil hayvan yemi işlediklerini söyledi.

Jennie-O Türkiye , Kasım ayında 90.000 pound’dan fazla çiğ kıyılmış hindiyigeri çağırdı ve devam eden salgına bağlı ilk evcil olmayan gıda etinin geri çağrıldığına işaret etti. İkinci bir Jennie-O Türkiye zemin hindi çağrısı Aralık ayında yapıldı . Her iki durumda da şirket salgın suşu Salmonella Reading ile olası kirlenme olduğunu belirtti .

Ek olarak, her ikisi de Minnesota’da bulunan Paws ve Woody’s Pet Food Deli için Raws, sırasıyla 2018 ve 2019’da çiğ hindili evcil hayvan gıdalarını hatırlattı.

Ulusal Türkiye Federasyonu Başkanı Joel Brandenberger, Aralık ayında, türkiye endüstrisinin “federal hükümetteki ortaklarımızla gıda güvenliği ile ilgili sorunların üstesinden gelmek için ortaklarımızla çalışmaya adanmış” salgınına cevaben yaptığı açıklamada, dedi.

“ Salmonella Reading ve çiğ hindilerle bağlantılı hastalıkların öğrenilmesinden bu yana sektör, çiftlikte ve ürünlerdeki zararlı bakterileri azaltmada en etkili olan bitki ve teknikteki müdahaleler hakkında bilgi ve gıda güvenliği yetkilileriyle bilgi paylaşmak için bir araya geldi. “Brandenberger o sırada yaptığı açıklamada .

Brandenberger, “ Bu salgının anlaşılması ve Salmonella’nın tüm serotiplerinin kontrol edilmesi , Okuma şu anda endüstrimizin en büyük önceliği” dedi. “Ürettiğimiz gıdaların güvenliğinden daha önemli bir şey yoktur.”

CDC’ye göre, Salmonella , genellikle 12 ila 72 saat içerisinde, enfekte olmuş kişilerin çoğunda mide ağrısı, ishal ve yüksek sıcaklıklara neden olur. Belirtiler haftada dört gün ila dört gün arasında sürebilir ve çoğu kimsenin tedavi edilmesine gerek kalmazken, bazılarının hastaneye gitmesi gerekebilir.

CDC, insanlara çiğ hindilerle uğraşırken ellerini yıkamasını ve hastalıkları önlemek için iyice et pişirmelerini önerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here