Ana Sayfa Genel Nötron yıldızı çarpışmalar gizemli kuark meselesini ortaya çıkarabilir
Nötron yıldızı çarpışmalar gizemli kuark meselesini ortaya çıkarabilir - image notron_yildizi on http://videomp3tube.com

Nötron yıldızı çarpışmalar gizemli kuark meselesini ortaya çıkarabilir

0
205

Bilim adamları, ultra yoğun nötron yıldızlarının birbirine çarptığını gözlemleyerek, evrenin en küçük parçalarının doğasını araştırmanın yollarını arıyorlar.

İsviçre ve New York’taki Long Island’daki parçacık çarpıştırıcılarının her biri, atomlardan ziyade kuarkların temel birim olduğu yepyeni bir madde şeklinin kanıtlarını gördü. Ancak bilim adamları, nötron yıldızı çarpışmalarının da bu tür bir madde üretmesi gerektiğini ve yerçekimi dalga dedektörleri kullanarak onu tespit edebileceklerini düşünüyorlar.

Kent Devlet Üniversitesi fizik profesörü Veronica Dexheimer, Gizmodo’ya “Quark meselesini görmenin bağımsız bir yolunu istiyoruz” dedi. 

Madde tipik olarak sırayla elektronlardan, protonlardan ve nötronlardan yapılan atomlardan oluşur; Bu protonlar ve nötronlar kendilerini kuarklardan yaparlar. Ancak, yeterince yüksek enerjiler ve basınçlarda, madde protonların ve nötronların kurucu kısımlarının – kuarkların – artık atomlarla sınırlı olmadığı ve kuarkların en küçük bileşeni haline geldiği kuark maddesine veya kuark-gluon plazmasına bir faz geçişinden geçer. madde.

Tipik olarak, bilim adamları atomları yüksek enerjilerde bir araya getirerek çarpıştırıcılarda kuark maddesi oluştururlar. Ancak, nötron yıldızlarının çarpışan inanılmaz enerjilerinin – Güneş gibi büyük ama sadece birkaç mil ötedeki yıldız cesetlerinin – bu tür bir madde yaratacağını düşünürdünüz.

Bilim adamları, Ağustos 2017’de , uzay uzayında meydana gelen ve yerçekimi dalgaları olarak adlandırdıkları, dalgaların üzerinden ürettikleri tanıklık olayının bir araya geldiği ilk nötron yıldızının ilk örneğini duyurdular . Fiziksel İnceleme Mektuplarında bu hafta yayınlanan iki yeni makale, bilgisayar simülasyonlarını kullanarak, yerçekimi dalga sinyalini nasıl etkilediğine bağlı olarak, nötron yıldızı çarpışmalarında üretilen kuark maddesini gözlemlemenin iki potansiyel yolunu tahmin etmek için kullanıyor.

Bir kağıt Almanya’da araştırmacılar yanı sıra DEXHEIMER dan, nötron yıldız teori aksi öngörür daha birleştirildikten sonra çarpışan nötron yıldız farklı bir faza sahip bir farklı şekilli yerçekimsel dalga sinyalini sunacağını öne sürer. Bu, tüm sistem bir kara deliğe çökmeden önce çarpışma boyunca kademeli olarak oluşan kuark maddesinin bir sonucudur.

Uluslararası bir araştırma ekibinden bir başka makale , çarpışmanın derhal merkezdeki kuark maddesinin çekirdeğini oluşturduğunu gösteriyor. Bu, birleşme sonrasında beklenenden daha yüksek frekanslarda yerçekimi dalgalarının salınmasına neden olur.

Her makaleden bir yazara, diğerinin araştırması hakkında ne düşündüklerini sordum ve her ikisi de temelde, benzer bir olguyu aramak için iki farklı, uyumlu yolu temsil ettiklerini hissettim.

Her iki araştırma ekibi da gözlem yapmak için aynı şartlara sahipler; ABD merkezli LIGO ve Avrupa merkezli Başak gibi yerçekimi dalgası gözlemlerinde iyileştirmelere ihtiyaçları var. Almanya’da Darmstadt’taki GSI Helmholtz Ağır İyon Araştırmaları Merkezi’nden fizikçi Andreas Bauswein “Temel olarak, dedektörlerin yüksek frekanslarda daha yüksek hassasiyete ve daha yakın bir olaya ihtiyacımız var” dedi. Bu olayların Dünya’dan 40 megaparsec (130 milyon ışıkyılı) süren Ağustos 2017 olayına yakın olmasa da yakın olması gerekir.

Şimdi bilim adamları, yerçekimi dalgalarını kara deliklerden ve nötron yıldızlarından çarpışmaktan gerçekten gözlemlediklerine göre, heyecan bu dalgaların bize garip Evrenimizin doğası hakkında söyleyebileceği şeye uzanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here