NASA'dan Fermi Satellite, Uzayda Hızlanan 'Top Mermisi' Pulsarını Kullanıyor - image cannon-ball-696x687 on http://videomp3tube.com

Gökbilimciler, saatte yaklaşık 2,5 milyon mil hızla uzayda atlayan bir pulsar buldular – o kadar hızlı ki Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi sadece 6 dakikada bulabilirdi. Keşif, NASA’nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskopu ve Ulusal Bilim Vakfı’nın Karl G. Jansky Çok Büyük Dizisi (VLA) kullanılarak yapıldı.

Pulsarslar süperdir ve büyük bir yıldız patladığında geride hızla dönen nötron yıldızları kalır. PSR J0002 + 6216 (kısaca J0002) olarak adlandırılan bu, yakın zamanda gerçekleşen bir süpernova patlamasının genişleyen enkazına doğrudan işaret eden bir radyo yayıcı kuyruk kullanıyor.

Socorro, New Mexico’daki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nde (NRAO) bir bilim adamı olan Frank Schinzel, “Dar dart benzeri kuyruğu ve tesadüfi bir görüş açısı sayesinde bu atlıyı doğduğu yere kadar izleyebiliriz” dedi. “Bu nesnenin daha fazla araştırılması, bu patlamaların nötron yıldızlarını bu kadar yüksek hızlara nasıl“ atabildiğini ”daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.”

Schinzel, Washington’daki ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı’ndaki meslektaşları Matthew Kerr ve NRAO bilim adamları Dale Frail, Urvashi Rau ve Sanjay Bhatnagar, Monterey, California’daki Amerikan Astronomi Derneği Yüksek Enerji Astrofizik Anabilim Dalı toplantısında keşiflerini sundu. Takımın sonuçlarını açıklayan bir makale The Astrophysical Journal Letters’ın gelecekteki bir baskısında yayınlanmak üzere sunulmuştur  .

Pulsar J0002, 2017 yılında Fermi gama ışını verilerini işlemek için gönüllülerin bilgisayarlarında zaman harcayan Einstein @ Home adlı bir vatandaş bilim projesi tarafından keşfedildi . Toplu olarak 10.000 yılı aşan bilgisayar işlem süresi sayesinde, proje bugüne kadar 23 gama ışını atımı belirlemiştir.

Constellation Cassiopeia’da yaklaşık 6.500 ışıkyılı uzaklıkta bulunan J0002, saniyede 8.7 kez döner ve her dönüşte bir gama ışını darbesi oluşturur.

Pulsar, CTB 1 adı verilen bir süpernova kalıntısının merkezinden yaklaşık 53 ışık yılı uzağında uzanır. Yıldızlararası gaz boyunca hızlı hareketi, manyetik enerji kuyruğunu üreten şok dalgaları ve VLA kullanılarak radyo dalga boylarında tespit edilen hızlandırılmış partiküller ile sonuçlanır. Kuyruk 13 ışıkyılı boyunca uzanıyor ve açıkça CTB 1’in merkezine işaret ediyor.

Fermi verilerini ve pulsar zamanlaması adı verilen bir tekniği kullanarak, ekip, pulsarın görüş hattımızda ne kadar hızlı ve hangi yönde hareket ettiğini ölçebildi.

“Veri seti ne kadar uzun olursa pulsar zamanlama tekniği o kadar güçlü” dedi Kerr. “Fermi’nin 10 yıllık sevimli veri seti aslında bu ölçümü mümkün kılan şeydi.”

Sonuç, yaklaşık 10.000 yıl önce gerçekleşen CTB 1’den sorumlu süpernova tarafından pulsarın yüksek hızda tekmelendiği fikrini destekliyor.

J0002 uzayda ortalama pulsardan beş kat daha hızlı ve ölçülen hıza sahip olanların yüzde 99’undan daha hızlı. Sonunda galaksimizden kaçacak.

İlk başta, süpernova’nın genişleyen enkazı J0002’den daha hızlı dışarı çıkacaktı, ancak binlerce yıl boyunca kabuğun yıldızlararası gazla etkileşimi bu hareketi yavaş yavaş yavaşlatan bir sürükleme üretti. Bu arada, bir top mermisi gibi daha fazla davranan pulsar, kalıntının içinden düzenli olarak geçti ve patlamadan yaklaşık 5.000 yıl sonra kaçtı.

Tam olarak süpernova patlaması sırasında pulsarın bu kadar yüksek hıza nasıl hızlandırıldığı belirsizliğini koruyor ve J0002’nin daha fazla çalışılması süreci aydınlatmaya yardımcı olacak. Olası bir mekanizma, çökmekte olan yıldızdaki dengesizlikleri içerir; bu, cisimci nötron yıldızını ona doğru hızlandıran bir “yerçekimi römorkörü” olarak hizmet edecek kadar uzun süre dayanan, yoğun, yavaş hareket eden bir madde bölgesini oluşturur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here