Mikrodalga fırınla ​​pişirme oldukça kolaydır, çünkü basit ve inanılmaz hızlıdır.

Bununla birlikte, birçok kişi mikrodalgaların zararlı radyasyon ürettiğine ve sağlıklı besinlere zarar verdiğine inanmaktadır.

Bu nedenle, bu cihazları kullanmanın güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu makale mikrodalga fırınların gıda kalitenizi ve sağlığınızı etkileyip etkilemediğini açıklar.

Mikrodalga içinde Brokoli
Mikrodalga Fırın Nedir?

Mikrodalga fırınlar, elektriği mikrodalga olarak adlandırılan elektromanyetik dalgalara dönüştüren mutfak aletleridir.

Bu dalgalar gıdalardaki molekülleri uyararak titreşmelerini, etraflarında dönmelerini ve birbirleriyle çarpışmalarını sağlar – bu da enerjiyi ısıya dönüştürür.

Bu, ellerinizi ovuştururken ellerinizin nasıl ısındığına benzer.

Mikrodalgalar temel olarak su moleküllerini etkiler, aynı zamanda yağları ve şekerleri de sudandaha az miktarda ısıtabilir .

ÖZETMikrodalga fırınlar elektrik enerjisini elektromanyetik dalgalara dönüştürür. Bu dalgalar, yiyeceğinizdeki molekülleri ısıtmak için uyarır.

Radyasyon Size Zarar Verebilir mi?

Mikrodalga fırınlar elektromanyetik radyasyon üretir.

Radyasyonun olumsuz çağrışımlarından dolayı bunu bulabilirsiniz. Ancak, bu atom bombaları ve nükleer felaketlerle ilişkili radyasyon türü değil.

Mikrodalga fırınlar, cep telefonunuzdan gelen radyasyona benzer iyonlaştırıcı olmayan radyasyon üretir – daha güçlüdür.

Işığın aynı zamanda elektromanyetik radyasyon olduğunu ve tüm radyasyonun kötü olmadığını da unutmayın.

Mikrodalga fırınlarda radyasyonun fırından çıkmasını önleyen cam üzerinde metal kalkanlar ve metal elekler vardır, bu nedenle herhangi bir zarar riski olmamalıdır.

Sadece güvenli tarafta olmak için, yüzünüzü pencereye doğru bastırmayın ve başınızı fırından en az 30 cm uzakta tutun. Radyasyon mesafe ile hızla azalır.

Ayrıca, mikrodalga fırınınızın iyi durumda olduğundan emin olun. Eski veya kırılmışsa – veya kapı düzgün kapanmıyorsa – yenisini almayı düşünün.

ÖZETMikrodalgalar, cep telefonlarından gelen radyasyona benzer bir elektromanyetik radyasyon şeklidir. Bununla birlikte, mikrodalga fırınlar radyasyonun kaçmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Besin İçeriği Üzerindeki Etkileri

Her pişirme türü yiyeceğin besin değerini azaltır.

Katkıda bulunan ana faktörler sıcaklık, pişirme süresi ve yöntemdir. Kaynatma sırasında, suda çözünür besin maddeleri yiyeceklerden sızabilir.

Mikrodalga fırınları giderken, pişirme süreleri genellikle kısa ve sıcaklık düşüktür. Ayrıca, yemek genelde kaynatılmaz.

Bu nedenle, mikrodalga fırınlarının kızartma ve kaynatma gibi yöntemlerden daha fazla besin tutmalarını beklersiniz.

İki incelemeye göre, mikrodalga fırın besin değerini diğer pişirme yöntemlerinden daha fazla azaltmaz ( 1 , 2 ).

20 farklı sebze üzerinde yapılan bir araştırma, mikrodalga fırınlamanın ve fırınlamanın en iyi antioksidanları koruduğunu, basınçlı pişirme ve kaynatma işlemlerinin en kötü sonucu verdiğini belirtti ( 3 ).

Bununla birlikte, bir çalışmada, sadece 1 dakikalık mikrodalga işleminin sarımsaktaki kanserle mücadele bileşiklerinin bazılarını tahrip ettiği , bunun ise geleneksel bir fırında 45 dakika sürdüğü bulunmuştur ( 4 ).

Başka bir çalışma, mikro dalga fırınlamanın brokolide flavonoid antioksidanların % 97’sini tahrip ettiğini , kaynatmanın sadece% 66’sını tahrip ettiğini göstermiştir ( 5 ).

Bu çalışma genellikle mikrodalgaların gıdayı bozduğunun bir kanıtı olarak gösterilmektedir. Yine de, mikrodalga fırınsız brokoliye su ilave edildi, bu tavsiye edilmiyor.

Yiyecek veya besin türünün bazen önemli olduğunu unutmayın.

İnsan sütünün mikrodalgada ısıtılması önerilmemektedir, çünkü sütteki antibakteriyel maddelere zarar verebilir ( 6 ).

Birkaç istisna dışında, mikrodalgalar besinleri çok iyi koruma eğilimindedir.

HEPSİNİ AÇ HEPSİNİ KAPA ÖZETTüm pişirme yöntemleri besin değerini azaltır, ancak mikro dalga fırınlama genellikle besinleri diğer yöntemlerden daha iyi korur.

Zararlı Bileşiklerin Oluşumunu Azaltır

Mikrodalga fırın, bazı gıdalarda zararlı bileşiklerin oluşumunu azaltabilir.

Mikrodalga fırınlamanın bir avantajı, yiyeceğin kızartma gibi diğer pişirme yöntemlerinde olduğu gibi ısınmamasıdır.

Genellikle, sıcaklık 212 ° F’yi (100 ° C) geçmez – suyun kaynama noktası.

Ancak, pastırma gibi yağlı yiyecekler daha sıcak olabilir.

Pastırma, pişirildiğinde nitrozamin adı verilen zararlı bileşikler oluşturduğuna inanılan bir gıdadır. Bu bileşikler, gıdalardaki nitritler aşırı derecede ısıtıldığında oluşturulur .

Bir çalışmaya göre , mikrodalgada ısıtma pastırma , test edilen tüm pişirme yöntemlerinde en az nitrozamin oluşumuna neden olmuştur ( 7 ).

Başka bir çalışma, mikrodalga fırında tavuğun kızartmadan çok daha az zararlı bileşik oluşturduğunu göstermiştir ( 8 ).

ÖZETMikrodalga fırınları, yüksek ısıda pişirme yaparken oluşabilecek zararlı bileşiklerin oluşumunu en aza indirebilir.

Plastik Kaplardan Kaçının

Çoğu plastik, zarar verebilecek hormon bozucu bileşikler içerir.

Dikkate değer bir örnek, kanser, tiroid bozuklukları ve obezite gibi durumlarla bağlantılı olan bisfenol-A’dır (BPA) ( 8 , 9 , 10 ).

Isıtıldığında, bu kaplar yiyecekleri içine bileşikler bulaştırabilir.

Bu nedenle, yiyeceklerinizi, mikrodalgaya güvenli olarak etiketlenmediği sürece, plastik bir kapta mikrodalgaya sokmayın.

Bu önlem mikrodalgalara özgü değildir. Yiyeceklerinizi plastik bir kap içinde ısıtmak kötü bir fikirdir – hangi pişirme yöntemini kullanırsanız kullanın.

ÖZETBirçok plastik, BPA gibi, ısıtıldığında yiyeceklerinizi kontamine edebilen hormon bozucu bileşikler içerir. Plastik bir kabı, özellikle kullanımı güvenli olarak etiketlenmediği sürece, kesinlikle mikrodalgaya tutmayın.

Yemeğinizi Uygun Şekilde Isıtın

Mikrodalga fırınların bazı olumsuz tarafları vardır.

Örneğin, bakterilerin ve yiyecek zehirlenmesine yol açabilecek diğer patojenlerin öldürülmesinde diğer pişirme yöntemleri kadar etkili olmayabilirler .

Bunun nedeni, ısının daha düşük olma eğiliminde olması ve pişirme süresinin daha kısa olmasıdır. Bazen yiyecekler düzensiz ısınır .

Dönebilen bir döner tablalı bir mikrodalga kullanmak, ısıyı daha eşit bir şekilde yayabilir ve yemeğinizin yeterince ısıtıldığından emin olmak tüm mikroorganizmaları öldürmenize yardımcı olabilir.

Sıvıları ısıtırken dikkatli olmak da önemlidir. Aşırı ısınmış sıvıların konteynerlerinden patlaması ve sizi yakması ihtimali çok düşüktür.

Haşlanma tehlikesi nedeniyle asla bebek mamasını veya küçük çocuklar için tasarlanan yiyecek veya içecekleri mikrodalga fırında ısıtmayın. Genel olarak yanma riskini azaltmak için, mikrodalga fırında ne yaptığınızı karıştırın ve / veya bir süre soğumaya bırakın ( 11 ).

ÖZETYiyeceklerinizi mikrodalga yaparsanız, yiyecek zehirlenmesi riskini azaltmak için eşit şekilde ısıtıldığından emin olun. Ayrıca, kaynama noktasının üstündeki suyu ısıtırken kabından dışarı fırlayabileceği ve sizi yakabileceği için dikkatli olun.

Alt çizgi

Mikrodalga fırınlar güvenli, etkili ve son derece kullanışlı bir pişirme yöntemidir.

Zarar verdiklerine dair hiçbir kanıt yoktur – ve bazı besinleri korumakta ve zararlı bileşiklerin oluşumunu engellemede diğer pişirme yöntemlerinden daha iyi olduklarına dair kanıtlar yoktur.

Yine de, yiyeceklerinizi aşırı derecede veya düşük sıcaklıkta ısıtmamalı, mikrodalgaya çok yakın durmamalı veya kullanım için güvenli olarak etiketlenmediği sürece plastik bir kapta herhangi bir şeyi ısıtmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here