Kızılcık heather ailesinin bir üyesidir ve yaban mersini, yaban mersini ve yaban mersini ile ilgilidir.

En yaygın şekilde yetiştirilen türler, Kuzey Amerika yaban mersinidir ( Vaccinium macrocarpon ), fakat diğer türler doğada bulunur.

Çok keskin ve ekşi tadı nedeniyle, kızılcıklar nadiren çiğ yenir.

Aslında, çoğunlukla normal olarak tatlandırılan ve diğer meyve sularıyla harmanlanan meyve suyu olarak tüketilirler.

Diğer kızılcık bazlı ürünler arasında soslar, kurutulmuş kızılcıklar ve takviyelerde kullanılan tozlar ve özler bulunur.

Kızılcıklar, bazılarının idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) karşı etkili olduğu kanıtlanan çeşitli sağlıklı vitaminler ve bitkisel bileşikler bakımından zengindir.

Bu makale, onların beslenme gerçekleri ve sağlık yararları da dahil olmak üzere kızılcık hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Beslenme gerçekleri

Taze kızılcıklar yaklaşık% 90 oranında sudur , ancak geri kalan kısım çoğunlukla karbonhidrat ve elyaftır .

1 su bardağı içindeki ana besin maddeleri (100 gram) çiğ, şekersiz kızılcık ( 1 ):

 • Kalori: 46
 • Su: % 87
 • Protein: 0.4 gram
 • Karbonhidrat: 12.2 gram
 • Şeker: 4 gram
 • Fiber: 4.6 gram
 • Yağ: 0,1 gram

Karbonhidrat ve Elyaf

Kızılcıklar öncelikle karbonhidrat ve liften oluşur ( 1 ).

Bunlar esas olarak sükroz, glukoz ve fruktoz gibi basit şekerlerdir ( 2 ).

Gerisi, bağırsaklarınızdan neredeyse bozulmadan geçen, çözünmeyen liflerden (pektin, selüloz ve hemiselüloz gibi) oluşur.

Kızılcık ayrıca çözünür lif içerir. Bu sebeple, fazla miktarda kızılcık tüketimi ishal gibi sindirim semptomlarına neden olabilir.

Öte yandan, kızılcık suyu neredeyse hiç lif içermez ve genellikle diğer meyve suları ile seyreltilir – ve ilave şekerle tatlandırılır ( 3 ).

Vitaminler ve mineraller

Kızılcık, özellikle C vitamini olmak üzere birçok vitamin ve mineralden oluşan zengin bir kaynaktır.

 • C vitamini Ayrıca askorbik asit olarak da bilinen C vitamini , kızılcıklarda baskın olan antioksidanlardan biridir. Cildinizin, kaslarınızın ve kemiğinizin bakımı için çok önemlidir.
 • Manganez. Çoğu gıdada bulunan manganez, büyüme, metabolizma ve vücudunuzun antioksidan sistemi için gereklidir.
 • E vitamini Esansiyel yağda çözünür bir antioksidan sınıfı.
 • K1 Vitamini. Ayrıca fillokinon olarak da bilinen K1 vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir.
 • Bakır. Batı diyetinde genellikle düşük bir eser element. Yetersiz bakır alımının kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir ( 4 ).

ÖZETKızılcıklar öncelikle karbonhidrat ve liflerden oluşur. Ayrıca manganez, bakır ve C, E ve K1 vitaminleri gibi çeşitli vitamin ve minerallere sahiptir. Kızılcık suyunun neredeyse hiç elyafı olmadığını unutmayın.

Diğer Bitki Bileşikleri

Kızılcıklar biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar bakımından oldukça yüksektir – özellikle flavonol polifenoller ( 2 , 5 , 7 ).

Bu bitki bileşiklerinin birçoğu ciltte yoğunlaşır – ve kızılcık suyunda büyük oranda azalır ( 3 ).

 • Quercetin. Kızılcıklarda en bol bulunan antioksidan polifenol. Aslında kızılcıklar quercetin ana meyve kaynakları arasındadır ( 6 , 8 , 9 ).
 • Mirisetin. Kızılcıklarda majör bir antioksidan polifenol olan misriketin çok sayıda sağlığa etkileri olabilir ( 9 , 10 ).
 • Peonidin. Siyanidin yanında peonidin, kızılcıkların zengin kırmızı renginden ve bazı sağlık etkilerinden sorumludur. Kızılcık, en zengin peonidin diyet kaynakları arasındadır ( 6 , 8 ).
 • Ursolik asit. Deride konsantre olan ursolik asit, bir triterpen bileşiğidir. Birçok geleneksel bitkisel ilaçta bir bileşendir ve güçlü bir anti-enflamatuar etkisi vardır ( 11 , 12 ).
 • A tipi proantosiyanidinler. Yoğunlaştırılmış tanenler olarak da adlandırılan bu polifenollerin UTI’lere karşı etkili olduğuna inanılmaktadır ( 8 , 13 , 14 ).

ÖZETKızılcıklar, çeşitli biyoaktif bitki bileşiklerinin zengin bir kaynağıdır. A tipi proantosiyanidinler gibi bunlardan bazıları, İYE’lerin önlenmesine yardımcı olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Önlenmesi

İYE en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlar arasındadır – özellikle kadınlar arasında ( 15 ).

Bunlar genellikle mesanenin iç yüzeyine ve idrar yoluna yapışan bağırsak bakteri Escherichia coli ( E. coli ) ‘den kaynaklanır.

Kızılcık, A tipi proantosiyanidinler veya yoğunlaşmış tanenler olarak bilinen benzersiz bitki besinleri içerir.

A tipi proantosiyanidinler, E. coli’nin mesanenin ve idrar yolunun iç kısmına yapışmasını önleyerek kızılcıkları ÜYE’lere karşı potansiyel bir önleyici önlem haline getirir ( 13 , 16 , 17 , 18 , 19 ).

Aslında, kızılcıklar, proantosiyanidinlerin en zengin meyve kaynakları arasındadır – özellikle A tipi ( 14 , 20 ).

Bazı insan çalışmaları, kızılcık suyu içmenin veya kızılcık takviyesi almanın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde İYE riskini azaltabileceğini göstermektedir ( 22 , 23 , 24 , 25 , 26 , 27 , 28 ).

Sistematik derlemeler ve meta-analizler bu bulguları desteklemektedir, özellikle de tekrarlayan ÜYE’leri olan kadınlar için ( 29 , 30 , 31 ).

Buna karşın, birkaç çalışmada anlamlı bir fayda bulunamamıştır ( 32 , 33 , 34 ).

Tüm kızılcık ürünleri UTI’lere karşı etkili değildir. Aslında proantosiyanidinler işlem sırasında kaybedilebilir ve bu da birçok üründe tespit edilemez hale gelir ( 35 ).

Öte yandan, yeterli miktarda A tipi proantosiyanidin içeren kızılcık takviyeleri yararlı bir önleyici strateji olabilir.

UTI olduğundan şüpheleniyorsanız, sağlık hizmetleri uzmanınızla konuşun. Tedavinin birincil seyri antibiyotik olmalıdır.

Kızılcıkların enfeksiyonların tedavisinde etkili olmadığını unutmayın. Sadece ilk etapta onları alma riskinizi azaltır.

ÖZETKızılcık suyu ve takviyeleri, ÜYE riskinizi azaltabilir. Ancak bu enfeksiyonu tedavi etmezler.

Diğer Potansiyel Faydalar

Kızılcık, birtakım başka faydalı sağlık etkilerine sahip olabilir.

Mide Kanseri ve Ülserin Önlenmesi

Mide kanseri , dünya çapında kansere bağlı ölümlerin yaygın bir nedenidir ( 36 ).

Bakteriyel Enfeksiyon Helicobacter pylori ( H. pylori ), mide kanseri, mide iltihabı ve ülserlerinana nedenlerinden biri olarak kabul edilir ( 37 , 38 , 39 , 40 ).

Kızılcıklar, H. pylori’nin midenizi kaplamasına engel olarak mide kanseri riskinizi azaltabilecek A tipi proantosiyanidinler olarak bilinen benzersiz bitki bileşiklerini içerir ( 41 , 42 , 43 , 44 ).

189 erişkinde yapılan bir çalışma günlük 2.1 bardak (500 ml) kızılcık suyu içmenin H. pylorienfeksiyonlarını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir ( 45 ).

295 çocukta yapılan bir başka çalışma, günlük olarak yaban mersini suyunun 3 hafta boyunca tüketilmesinin, H. pylori’nin enfekte olanların yaklaşık% 17’sinde büyümesini baskıladığını göstermiştir ( 41 ).

Kalp sağlığı

Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir.

Kızılcık, kalp sağlığı için faydalı olabilecek çeşitli antioksidanlar içerir . Bunlar antosiyaninler, proantosiyanidinler ve kersetindir ( 46 , 47 , 48 , 49 ).

İnsan çalışmalarında, kızılcık suyunun veya özlerin çeşitli kalp hastalığı risk faktörleri için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Kızılcık ürünleri yardımcı olabilir ( 50 , 51 , 52 , 53 , 54 , 55 ):

 • HDL (iyi) kolesterol seviyelerinizi artırarak
 • diyabetli kişilerde LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin düşürülmesi
 • LDL (kötü) kolesterolün oksidasyondan korunması
 • kalp hastalığı olan insanlar arasında kan damarlarında sertliği azaltmak
 • kan basıncını düşürücü
 • kandaki homosistein seviyelerinin düşmesi, böylece kan damarlarında iltihaplanma riskinizi azaltır

Bununla birlikte, tüm çalışmalarda benzer sonuçlar bulunamadı.

ÖZETDüzenli olarak tüketilirse, kızılcık veya kızılcık suyu mide kanseri riskini azaltabilir. Meyve suyu ve özü ayrıca kolesterol düzeyleri ve kan basıncı dahil olmak üzere kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini iyileştirir.

Güvenlik ve Yan Etkiler

Kızılcık ve kızılcık ürünleri, ölçülü olarak tüketilirse çoğu insan için genellikle güvenlidir.

Bununla birlikte, aşırı tüketim, mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir – ve ayrıca yatkın kişilerde böbrek taşı riskini de artırabilir.

Böbrek taşı

İdrarınızdaki bazı mineraller yüksek konsantrasyonlara ulaştığında böbrek taşları oluşur. Genellikle çok acı vericidir.

Diyet yoluyla riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Çoğu böbrek taşları kalsiyum oksalat yapılır, bu nedenle idrarda oksalat aşırı miktarda ana risk faktörleri (biridir 56 ).

Kızılcık – özellikle konsantre kızılcık özleri – yüksek düzeyde oksalat içerebilir. Bu nedenle yüksek miktarda tüketildiğinde böbrek taşları için risk faktörü olarak kabul edilirler ( 57 , 58 , 59).

Bununla birlikte, insan çalışmaları çelişkili sonuçlar vermiştir ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir ( 57 , 59 ).

Gelişmekte olan böbrek taşlarına yatkınlık bireyler arasında değişkenlik gösterir. Çoğu insanda, kızılcık muhtemelen böbrek taşı oluşumunu önemli ölçüde etkilemez.

Yine de, böbrek taşı almaya yatkınsanız, kızılcık ve diğer yüksek oksalatlı yiyecek tüketiminizi sınırlamak mantıklı olabilir.

ÖZETYüksek kızılcık tüketimi, yatkın bireylerde böbrek taşı riskini artırabilir.

Alt çizgi

Kızılcıklar yaygın bir şekilde kurutulmuş, bir meyve suyu olarak veya takviyeler halinde tüketilir .

Birkaç vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktırlar – ve eşsiz bitki bileşikleri bakımından son derece zengindir.

Bu bileşiklerin bazıları İYE, mide kanseri ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here