Kahve çekirdekleri, genellikle kahve kirazı olarak bilinen kahve meyvesinin tohumlarıdır.

Bu fasulye benzeri tohumlar genellikle kurutulur, kavrulur ve kahve yapmak için demlenir.

Kahve içmek, örneğin 2 tipi diyabet ve karaciğer hastalığı riskini azaltmak gibi sayısız sağlık yararına bağlı olduğundan, kahve çekirdeği yemenin aynı etkiye sahip olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Kahve çekirdeği üzerine munching – özellikle çikolata kaplı – bir kafein fiks almak için giderek daha popüler bir yoludur.

Bu makale, kahve çekirdeği yemenin olası yararlarını ve risklerini gözden geçirmektedir.

Kahve Çekirdeği Yenmek GüvenliPinterest’te paylaş
Temel güvenlik

Kahve çekirdekleri yüzlerce yıldan fazla bir süredir yenildi.

Kahvenin bir içecek olarak geliştirilmesinden önce, çekirdeklerinin çoğunlukla hayvansal yağ ile karıştırıldığı ve enerji seviyelerini artırmak için tüketildiği düşünülmektedir ( 1 ).

Kahve çekirdekleri, bir bardak joe ile aynı besinleri sağlar – ancak çok daha konsantre bir biçimde.

Düzenli kahve filtrelendiğinden ve suyla seyreltildiğinden, yalnızca bir kısım kafein ve bütün çekirdeğin içinde bulunan diğer maddeleri elde edersiniz.

Dahası, kahvenin içilmesi – içeceğin içilmesi yerine – ağzınızın iç kısmından kafeinin daha hızlı emilmesine neden olabilir ( 2 , 3 ).

Çekirdeğin tamamen tüketilmesi durumunda kahvenin hem yararlı hem de olumsuz etkileri artar.

Bu nedenle, kahve çekirdeğini az miktarda yemek en iyisidir.

Bununla birlikte, çiğ olan yeşil kahve çekirdekleri yemek için pek hoş değil. Acı, odunsu bir tada sahiptir ve çiğnemek zor olabilir. Kavrulmuş kahve çekirdeği biraz yumuşaktır.

Çikolata kaplı, kavrulmuş kahve çekirdeği genellikle atıştırmalık olarak satılır ve yerel mağazanızda kolayca bulunur.

ÖZETKahve çekirdekleri yemek için güvenlidir. Bununla birlikte, ılımlı halde kahve çekirdeği kullanılması tavsiye edilir çünkü besleyicileri sıvı kahvelerden daha konsantredir.

Potansiyel faydalar

Pek çok çalışma, kahvenin bir içecek olarak faydalarını incelemesine karşın, çok az kişi kahve çekirdeği yemenin etkilerini araştırmıştır.

Yine de, fasulyeleri tüketmek, muhtemelen, içeceğin yudumlanmasıyla aynı faydaları sağlar. İşte kahve çekirdeği üzerinde atıştırmanın bazı potansiyel faydaları.

Mükemmel Bir Antioksidan Kaynağı

Kahve çekirdekleri , en çok sağlığa teşvik eden polifenol ailesi olan klorojenik asit olan güçlü antioksidanlarla doludur ( 4 ).

Araştırmalar, klorojenik asidin diyabet riskinizi azaltabileceğini ve iltihaplanmaya karşı savaşabileceğini göstermektedir. Bazı denemeler de bunun kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermektedir ( 5 , 6 , 7 , 8 ).

Kahve çekirdeğindeki klorojenik asit miktarı, fasulye türüne ve kavurma yöntemlerine bağlı olarak değişir ( 9 ).

Aslında kavurma,% 50–95 oranında klorojenik asit kaybına neden olabilir – kahve çekirdeğinin hala en iyi diyet kaynaklarından biri olduğuna inanılmaktadır ( 10 ).

Kolayca Emilen Kafein Kaynağı

Kafein, kahve ve çay gibi çeşitli yiyecek ve içeceklerde bulunan doğal bir uyarıcıdır.

Ortalama olarak, sekiz kahve çekirdeği bir fincan kahve gibi eşit miktarda bir kafein sağlar.

Vücudunuz bütün kahvenin içindeki kafeini sıvı kahveninkinden daha hızlı emer ( 2 , 3 ).

Kafein , beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi etkiler, bu da birçok fayda sağlar. Örneğin, bu alt enerji, uyanıklık, ruh hali, hafıza ve performansı artırabilir ( 11 , 12 , 13 ).

Bir çalışma, 200 mg kafein içeren 2 fincan kahve içmenin – yaklaşık 17 kahve çekirdeğine eşdeğer – sürüş hatalarını azaltmada 30 dakikalık bir şekerleme kadar etkili olduğunu buldu ( 14).

Başka bir çalışmada, 60 mg’lık bir kafein – yaklaşık 1 espresso veya 5 kahve çekirdeği – geliştirilmiş memnuniyet, ruh hali ve dikkatle sonuçlandı ( 15 ).

Kafein, adenosin hormonunu inhibe ederek, uyuşukluğa ve yorgunluğa neden olur ( 16 ).

Bu kimyasal ayrıca metabolizmayı artırarak egzersiz performansını ve kilo kaybını artırabilir ( 17 , 18 ).

Diğer Potansiyel Faydalar

Gözlemsel çalışmalar kahveyi, aşağıdaki risklerin azaltılması dahil olmak üzere çoklu sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir ( 19 , 20 , 21 , 22 , 23 , 24 , 25 , 26 ):

  • tüm sebeplerden ölüm
  • kalp hastalığı ve inme
  • bazı kanserler
  • alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, karaciğer fibrozu ve karaciğer sirozu dahil karaciğer hastalıkları
  • 2 tip diyabet
  • depresyon, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi beyin hastalıkları

Hayvan ve insan çalışmaları ayrıca, yeşil kahve çekirdeği ekstraktının, zaten yüksek seviyeleri olan kişilerde kan basıncını azaltabileceğini göstermektedir ( 27 , 28 , 29 ).

Bununla birlikte, bu faydaların gözlemsel çalışmalara dayandığını – sıkı kontroller yapılmış çalışmalara dayanmadığını unutmayın. Bu nedenle, kesin sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZETKahve çekirdekleri, konsantre bir antioksidan ve kafein kaynağıdır. Bazı hastalıklara karşı koruma sağlayan, enerji ve ruh halini artıran antienflamatuar özelliklere sahiptirler.

Potansiyel risk

Orta derecede kahve çekirdeği yemek tamamen sağlıklı olsa da, çok fazla yemek yemek sorunlara neden olabilir. Ek olarak, bazı insanlar fasulyedeki maddelere karşı hassastır, bu da istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Mide ekşimesi ve mide üzgün

Kahve çekirdeğindeki bazı bileşikler bazı insanlarda mide rahatsızlığına neden olabilir.

Bunun nedeni, kahve çekirdeğinde bulunan kafein ve katekol adı verilen diğer bileşiklerin, mide asidini arttırdığı gösterilmiştir ( 30 , 31 ).

Bu, mide asidinin özefagusunuzu yukarı ittiği rahatsız edici bir durum olan mide yanmasına yol açabilir .

Ayrıca şişkinliğe, mide bulantısına ve mide rahatsızlığına neden olabilir ( 32 , 33 ).

Bazı araştırmalar, yeşil kahve çekirdeği ekstraktının daha yüksek dozlarda kullanılmasının, hassas mide hastalarında ishal ve mide rahatsızlığına neden olduğunu belirtmektedir ( 34 ).

Mide ekşimesi muzdarip veya mide problemleriniz varsa, kahve ve kahve çekirdeği alımınızı önlemek veya sınırlamak isteyebilirsiniz.

Yumuşatıcı etkisi

Kahve içmek bazı insanlarda müshil etkisi gösterir ( 35 ).

Kafeinsiz kahve de bağırsak hareketlerini arttırdığı tespit edildiğinden, kafein suçlu gibi görünmemektedir ( 36 ).

Nadir olmasına rağmen, düşük dozda kafeinli kahve bile ishale neden olabilir ( 33 ).

İnflamatuar barsak hastalığı (IBD) veya irritabl barsak sendromu (IBS) gibi bağırsak koşullarına sahip kişiler, kahve çekirdeklerini dikkatli bir şekilde tüketmelidir.

Uyku bozukluğu

Kahve çekirdeğindeki kafein size çok ihtiyaç duyulan bir enerji artışı sağlarken, özellikle kafeine duyarlı kişilerde de uyku problemlerine yol açabilir ( 37 ).

Çalışmalar, kafeine duyarlı olan veya çok fazla tüketen kişilerin, gündüz yorgunluğunu tetikleyebilecek olan düşme ve uykuda kalma konusunda daha fazla risk altında olduklarını göstermektedir ( 38 ).

Kafeinin etkileri tüketimden sonra 9.5 saate kadar sürebilir ( 39 ).

Uykunuz kafeinden etkilenmişse, gün içinde tükettiğiniz miktarı azaltın – yatmadan önce tamamen kapanmasından kaçının.

Diğer Potansiyel Yan Etkiler

Yüksek kafein alımı, aşağıdakiler dahil, diğer rahatsız edici ve potansiyel olarak tehlikeli yan etkilerle bağlantılıdır:

  • çarpıntı, bulantı ve stres hissi gibi artmış anksiyete belirtileri ( 40 , 41 )
  • geri çekilme semptomları – baş ağrıları, kaygı, yorgunluk, titreme ve zayıf konsantrasyon da dahil olmak üzere – aniden kahveden uzak durursanız ( 42 , 43 )
  • Düşük, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi gebelik problemlerinde risk artışı ( 44 , 45 , 46 )

Kafeine duyarlıysanız, endişe ile mücadele ediyorsanız veya hamile iseniz, kahve çekirdeğini yemeyi sınırlamak veya önlemek en iyisi olabilir.

Aynı şekilde, yoksunluk belirtileri yaşıyorsanız, kafein alımını yavaş yavaş azaltmayı deneyin.

ÖZETÇok fazla kahve çekirdeği yemek, mide ekşimesi, mide rahatsızlığı, artan bağırsak hareketleri, uyku sorunları, kaygı ve gebelik komplikasyonları gibi çok çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir.

Güvenle Kaç Yiyebilirsiniz?

Güvenli bir şekilde tüketebileceğiniz kahve çekirdeği sayısı güvenli bir kafein seviyesine iniyor .

Kafeine tolerans değişse de, 200 mg’a kadar tekli dozlar ve günde 400 mg’a kadar kullanım – yaklaşık 4 fincan filtreli kahve – yetişkinler için güvenli olarak kabul edilir. Bundan daha fazlası, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir ( 47 ).

Şu anda çocuklar ve gençler için güvenli kafein düzeylerini belirlemek için yeterli veri bulunmuyor ve etkilerine karşı daha duyarlı olmaları muhtemel.

Kahve çekirdeğindeki kafein miktarı, büyüklük, şekil değiştirme ve kavurma süresine göre değişir.

Örneğin, Robusta kahve çekirdekleri genellikle Arabica kahve çekirdeklerinin yaklaşık iki katı kadar kafein içerir.

Ortalama olarak, çikolata kaplı bir kahve çekirdeği, çikolatadaki kafein de dahil olmak üzere fasulye başına yaklaşık 12 mg kafein içerir ( 48 ).

Bu, yetişkinlerin önerilen güvenli kafein seviyesini aşmadan yaklaşık 33 çikolata kaplı kahve çekirdeği yiyebilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, bu işlemler ayrıca aşırı kalori, yüksek miktarda yağ ve ilave şeker içerebilir – bu nedenle alımınızı sınırlamak en iyisidir.

Dahası, diğer yiyeceklerden, içeceklerden veya takviyelerden kafein kullanıyorsanız, rahatsız edici yan etkilerden kaçınmak için kahve çekirdeği tüketiminizi azaltmak isteyebilirsiniz.

ÖZETKahve çekirdeğindeki kafein düzeyleri, kavurma yöntemlerine ve fasulye türüne bağlı olarak değişir. Güvenli kafein sınırlarını aşmadan epeyce yiyebilseniz de, atıştırmalık çeşitler çoğu zaman çikolatayla kaplanır ve aşırı tüketilirse sağlıksız olabilir.

Alt çizgi

Kahve çekirdekleri yemek güvenlidir – fakat fazla tüketilmemelidir.

Enerjiyi artıracak ve belirli hastalık riskini azaltabilecek antioksidanlar ve kafein ile doludurlar . Ancak, çok fazla istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Çikolata kaplı çeşitleri ayrıca fazla kalori, şeker ve yağ içerebilir .

Bu, ılımlı olarak yenildiğinde, kahve çekirdeklerinin kafein sabitlemenizi sağlamanın güvenli ve sağlıklı bir yolu olabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here