Domates suyu, çok çeşitli vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar sağlayan popüler bir içecektir ( 1 ).

Özellikle etkileyici sağlık yararları olan güçlü bir antioksidan olan likopen bakımından zengindir.

Bununla birlikte, bazıları, bazı markalarda bulunan yüksek sodyum içeriği nedeniyle domates suyunun bütün domatesler kadar sağlıklı olamayacağına inanmaktadır.

Bu makale, domates suyunun potansiyel sağlık yararları ve olumsuz yönlerini tartışmaktadır.

Domates Suyu YararlarıPinterest’te paylaş
Son derece besleyici

Domates suyu, taze domates suyundan yapılan popüler bir içecektir.

Saf domates suyu alabilseniz de, V8 gibi birçok popüler ürün, kereviz, havuç ve pancar gibi diğer sebzelerin suyuyla birleşir .

İşte 1 bardak (240 ml)% 100 konserve domates suyu ( 2 ) için beslenme bilgisi :

 • Kalori: 41
 • Protein: 2 gram
 • Elyaf: 2 gram
 • A Vitamini: Günlük Değerin% 22’si (DV)
 • C Vitamini: DV’nin% 74’ü
 • K Vitamini: DV’nin% 7’si
 • Tiamin (B1 vitamini): DV’nin% 8’i
 • Niasin (B3 vitamini): DV’nin% 8’i
 • Piridoksin (B6 vitamini): DV’nin% 13’ü
 • Folat (B9 vitamini): DV’nin% 12’si
 • Magnezyum: DV’nin% 7’si
 • Potasyum: DV’nin% 16’sı
 • Bakır: DV’nin% 7’si
 • Manganez: DV’nin% 9’u

Gördüğünüz gibi domates suyu oldukça besleyicidir ve birçok önemli vitamin ve mineralde bulunur.

Örneğin, sadece 1 bardak (240 ml) domates suyu içmek, neredeyse günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar ve alfa ve beta karotenoidler şeklinde A vitamini gereksinimlerinizin % 22’sini karşılar .

Karotenoidler, vücudunuzda A vitaminine dönüşen pigmentlerdir ( 3 ).

Bu vitamin, sağlıklı görme ve doku bakımı için gereklidir.

Bu karotenoidler sadece A vitaminine dönüşmekle kalmaz, aynı zamanda serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan korumak için güçlü antioksidanlar olarak da işlev görürler.

Serbest radikal hasarının kalp hastalığı gibi kronik durumlarla bağlantılı olduğu ve yaşlanma sürecinde rol oynadığına inanılmaktadır ( 4 , 5 ).

Ek olarak, domates suyu magnezyum ve potasyum ile doldurulur – kalp sağlığı için hayati önem taşıyan iki mineral ( 6 , 7 ).

Ayrıca metabolizmanız ve diğer birçok fonksiyonunuz için önemli olan folat ve B6 vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir B vitamini kaynağıdır ( 8 , 9 ).

ÖZETDomates suyu, C vitamini, A vitamini, B vitaminleri, potasyum ve magnezyum gibi sağlığınız için gerekli olan birçok vitamin ve mineralde yüksektir.

Antioksidanlarda Yüksek

Domates suyu, etkileyici sağlık yararlarıyla bağlantılı bir karotenoid bitki pigmenti olan likopen gibi güçlü bir antioksidan kaynağıdır .

Aslında, Amerikalılar likopenlerinin% 80’inden fazlasını domateslerden ve domates suyu gibi ürünlerden alırlar ( 10 ).

Likopen, hücrelerinizi serbest radikal hasarlarından korur, böylece vücudunuzdaki iltihabı azaltır ( 11 ).

Birçok çalışma, likopen bakımından zengin domates suyunun içilmesinin sağlığınız üzerinde yararlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir – özellikle iltihabı azaltarak.

Örneğin, 30 kadından oluşan 2 aylık bir çalışma, günde 1.2 bardak (280 ml) domates suyu içenlerin – 32.5 mg likopen içeren – adipokinler adı verilen inflamatuar proteinlerin kan seviyelerinde önemli bir azalma olduğunu buldu.

Dahası, kadınlar likopen kan seviyelerinde önemli artışlar ve kolesterol ve bel çevresinde belirgin düşüşler yaşamıştır ( 12 ).

Aşırı kilolu 106 kadın üzerinde yapılan bir başka çalışma, 20 gün boyunca günde 1.4 bardak (330 ml) domates suyu içmenin, interlökin 8 (IL-8) ve tümör nekroz faktörü alfa (TNF-a) gibi enflamatuar belirteçleri önemli ölçüde azalttığını belirtti. kontrol grubu ( 13 ).

Ek olarak, 15 kişiden oluşan 5 haftalık bir çalışma, günde 0,6 bardak (150 ml) domates suyu içen katılımcıların – 15 mg likopen’e eşit – serum 8-Okso-2′-deoksiguanozin düzeylerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (8 -oxodG) kapsamlı fiziksel egzersizden sonra ( 14 ).

8-oxodG serbest radikallerin neden olduğu bir DNA hasarı belirtecidir. Bu markerin yüksek seviyeleri, meme kanseri ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir ( 15 ).

Likopen dışında, domates suyu aynı zamanda mükemmel bir C vitamini ve beta-karoten kaynağıdır – güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip diğer iki antioksidandır ( 16 , 17 ).

ÖZETDomates suyu, birçok çalışmada inflamasyonu azalttığı gösterilen bir antioksidan olan konsantre bir likopen kaynağıdır. Aynı zamanda güçlü antioksidanlar C vitamini ve beta karoten içerir.

Kronik Hastalık Riskini Azaltabilir

Araştırmalar, domates açısından zengin diyetlerin ve domates suyu gibi domates ürünlerinin, bazı kronik hastalık riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini İyileştirebilir

Domatesler uzun süredir iyileştirilmiş kalp sağlığı ile ilişkilendirilmiştir .

Yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve atardamarlarınızdaki yağ birikmesi (ateroskleroz) gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olan, likopen ve beta-karoten gibi güçlü antioksidanlar içerirler.

584 kişiyi içeren bir derleme, domates ve domates ürünleri bakımından zengin diyetlere sahip olanların düşük domates tüketenlere kıyasla kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığını keşfetti ( 18 ).

13 çalışmanın bir başka incelemesi, günde 25 mg’ın üzerinde dozlarda alınan domates ürünlerinden likopenlerin “kötü” LDL kolesterol seviyelerini yaklaşık% 10 düşürdüğünü ve kan basıncını önemli ölçüde azalttığını buldu ( 19 ).

Başvuru için, 1 bardak (240 ml) domates suyu, yaklaşık 22 mg likopen ( 20 ) sağlar.

Dahası, “kötü” LDL-kolesterol, inflamatuvar işaretleyici IL-6 ve içinde kayda değer iyileştirmeler seviyelerinde önemli azalmalar ile domates ürünler ile ilave ilişkili 21 çalışmaların Bir yorum kan akışı ( 21 ).

Bazı Kanserlere Karşı Koruyabilir

Yüksek seviyede faydalı besin ve antioksidanlar nedeniyle, domates suyunun birçok çalışmada antikanser etkileri olduğu gösterilmiştir.

Prostat kanseri riskini anlamlı derecede azaltan yüksek domates ve domates ürünleri alımıyla ilgili 24 çalışmanın gözden geçirilmesi ( 22 ).

Bir test tüpü çalışmasında, domates ürünlerinden elde edilen likopen ekstresi prostat kanserihücrelerinin ve hatta indüklenen apoptozis veya hücre ölümünün büyümesini inhibe etti ( 23 ).

Hayvan çalışmaları, domates ürünlerinin cilt kanserine karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini de gözlemliyor.

35 hafta boyunca kırmızı domates tozu verilen fareler, kontrol diyetindeki farelere kıyasla UV ışığına maruz kaldıktan sonra cilt kanseri gelişiminde anlamlı derecede daha az etkiye sahipti ( 24 ).

Bu sonuçlar ümit verici olmakla birlikte, domates suyu ve domates suyu gibi ürünlerin insanlarda kanser gelişimini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZETDomates suyu ve diğer domates ürünleri, belirli kanser türleri riskinizi azaltabilir. Bununla birlikte, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Potansiyel Dezavantajları

Domates suyu oldukça besleyici olmasına ve etkileyici sağlık yararları sunmasına rağmen, bazı olumsuz yanları vardır.

En büyük dezavantajı, çoğu türün sodyumda yüksek olması olabilir. Çoğu domates suyu ürünü , sodyum içeriğini artıran ilave tuz içerir .

DV (% 43 – örneğin, Campbell,% 100 domates suyunun hizmet veren bir 1.4-kap (340 mi) sodyum 980 mg içeren 25 ).

Sodyum bakımından zengin diyetler, özellikle tuza duyarlı olarak kabul edilen kişiler için sorunlu olabilir.

Afrika kökenli Amerikalılar gibi bazı insan gruplarının yüksek sodyumlu yiyeceklerden olumsuz yönde etkilenme olasılığı daha yüksektir ( 26 ).

Ayrıca, araştırmalar sodyumdaki yüksek diyetlerin yüksek kan basıncına katkıda bulunabileceğini göstermektedir ( 27 ).

Domates suyunun bir diğer çöküşü, lif bakımından bütün domateslerden biraz daha düşük olmasıdır. Bununla birlikte, domates suyu hala lif bakımından elma suyu ve posa içermeyen portakal suyu gibi diğer meyve içeceklerinden daha yüksektir ( 2 ).

Pek çok domates içeceğinin kendilerine ilave meyve kalori ve şeker içeriğini artırabileceğini unutmayın. Bazı versiyonlarda ilave şeker bile bulunabilir.

Sağlıklı bir çeşitlilik ararken tuz veya şeker eklenmemiş% 100 domates suyu seçin.

Ek olarak, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olan kişiler, belirtileri kötüleştirebileceği için domates suyundan kaçınmak isteyebilirler ( 28 ).

ÖZETBazı domates suyu türleri sodyumda yüksek olabilir ve ilave şekerler içerebilir. Bu meyve suyu aynı zamanda GÖRH olan insanlar için belirtileri daha da kötüleştirebilir.

Domates Suyu İçmeli mi?

Domates suyu birçok insan için sağlıklı bir içecek seçimi olabilir.

Besin yoğun domates suyu, yaşlı yetişkinler ve sigara içenler gibi artan besin ihtiyacı olanlar için mükemmel bir seçimdir.

Örneğin, sigara içenlerin sigara içmeyenlerden daha fazla C vitaminine ihtiyacı vardır. Domates suyu bu besin maddesinde özellikle yüksek olduğundan, sigara içiyorsanız akıllıca bir seçim olabilir ( 29 ).

Birçok yaşlı insan gıda erişimini kısıtlar ve daha az besleyici gıda yemeye meyillidir. Domates suyu, birçok besin için gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olmak için uygun ve lezzetli bir yol olabilir ( 30 ).

Dahası, meyve punch, soda ve diğer şekerli içecekler gibi sağlıksız içecekleri domates suyuyla değiştirmek, herkesin diyetlerini iyileştirmesi için sağlıklı bir yoldur.

Tuz veya şekersiz% 100 domates suyu içmek, besin alımınızı arttırmanın mükemmel bir yoludur.

Kendi Domates Suyu Nasıl Yapılır

Mutfakta yaratıcı olanlar için ev yapımı domates suyu birkaç besleyici içerikle kolayca hazırlanabilir.

Dilimlenmiş taze domatesleri orta ateşte 30 dakika pişirin. Soğuduğunda, domatesleri yüksek güçlü bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna atıp istenen kıvama gelinceye kadar pals atın.

Domates karışımını içilebilir bir doku elde edilene kadar harmanlayabilir veya sos olarak kullanmak için daha kalın bırakabilirsiniz.

Domatesler, beslenme içeriğini ve lezzetini daha da arttırmak için kereviz, kırmızı biber ve kekik gibi diğer sebzeler ve otlar ile birleştirilebilir.

Domatesinizi pişirirken bir parça zeytinyağı eklemeniz yararlı bir ipucu . Likopen yağda çözünen bir bileşik olduğu için, biraz yağ ile domates yemek veya içmek vücudunuz için kullanılabilirliğini arttırır ( 31 ).

ÖZETSoda gibi tatlandırılmış içeceklerin domates suyuyla değiştirilmesi sağlığınıza yarar sağlayabilir. Bir blender içinde pişmiş domatesleri işleyerek kendi domates suyunuzu evde yapın.

Alt çizgi

Domates suyu, C vitamini, B vitaminleri ve potasyum gibi besinler açısından zengindir.

Aynı zamanda enflamasyonu azaltabilecek , kalp hastalığı ve bazı kanser riskini azaltabileceklikopen gibi mükemmel bir antioksidan kaynağıdır .

Tuz veya şeker eklemeden% 100 domates suyu aldığınızdan emin olun – veya kendi evinizde kendiniz yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here