Ana Sayfa Bilim D-Ribose’nin 5 Yeni Faydaları
D-Ribose'nin 5 Yeni Faydaları - image d-ribose-supplements-732x549-thumbnail on http://videomp3tube.com

D-Ribose’nin 5 Yeni Faydaları

0
316

D-riboz kritik derecede önemli bir şeker molekülüdür.

DNA’nızın bir parçası – vücudunuzda üretilen tüm proteinler için bilgi içeren genetik materyal – ve aynı zamanda hücrelerinizin birincil enerji kaynağı olan adenozin trifosfatın (ATP) bir parçasını oluşturur.

Vücudunuz doğal olarak riboz üretse de, bazıları D-ribose takviyelerinin sağlık veya egzersiz performansını artırabileceğine inanıyor.

İşte D-ribose takviyelerinin ortaya çıkan 5 faydası.

D Ribose AvantajlarıPinterest’te paylaş
1. Hücrelerinizde Enerji Depolarının Kurtarılmasına Yardım Edebilirsiniz

D-riboz, hücreleriniz için ana enerji kaynağı olan ATP’nin bir bileşenidir.

Bu nedenle, araştırmalar ATP takviyelerinin kas hücrelerinde enerji depolarını iyileştirmeye yardımcı olup olmadığını araştırdı.

Bir çalışma, katılımcılara bir hafta boyunca günde iki kez 15 all-out bisiklet sprintinden oluşan yoğun bir egzersiz programı tamamladı .

Programdan sonra katılımcılar üç gün boyunca günde üç kez yaklaşık 17 gram D-riboz veya plasebo aldılar.

Araştırmacılar, bu üç gün boyunca kastaki ATP seviyelerini değerlendirdi ve daha sonra bisiklete binme sprintlerinden oluşan bir egzersiz testi yaptı.

Çalışma, üç günlük takviyenin ardından ATP’nin D-riboz grubunda normal seviyelere düştüğünü, ancak plasebo alanlarda olmadığını buldu.

Bununla birlikte, egzersiz testi sırasında, D-riboz ve plasebo grupları arasında performans açısından fark yoktu.

Sonuç olarak, D-riboz takviyeleri ile geliştirilmiş ATP geri kazanımının önemi tam olarak açık değildir ( 1 ).

ÖZETYoğun egzersiz dönemlerinden sonra, D-riboz takviyeleri kas hücrelerinde ATP depolarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu doğrudan gelişmiş egzersiz performansına dönüşmeyebilir.

2. Kalp hastalığı olan kişilerde kalp fonksiyonlarını artırabilir

Kanıtlar, D-ribozun ATP üretimi için gerekli olduğu için kalp kası içindeki enerji üretimini iyileştirebileceğini göstermektedir ( 2 , 3 ).

Bazı çalışmalar D-ribose takviyelerinin kalp hastalığı olan kişilerde kalp fonksiyonlarını iyileştirip iyileştirmediğini incelemiştir .

Bir çalışma, günde 60 gram D-ribozun , koroner arter hastalığı olan kişilerde egzersiz sırasında kalbin düşük kan akışını tolere etme kabiliyetini arttırdığını buldu ( 4 ).

Başka bir çalışma, takviyenin günlük 15 gramının, aynı kalp hastalığı olanlarda bazı kalp odacıklarının işlevini ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir ( 5 ).

Genel olarak, çalışmalar D-ribozun kalp hastalığı olan insanlarda kalp metabolizmasını ve fonksiyonunu iyileştirme potansiyelini ortaya koymaktadır ( 3 , 6 , 7 ).

ÖZETBazı kanıtlar, koroner arter hastalığı gibi durumlarda görüldüğü gibi, kalp kasına kan akışı düşük olanlar için D-riboz takviyelerinin faydalarını göstermektedir. Bu muhtemelen D-ribozun hücresel enerji üretmedeki rolünden kaynaklanmaktadır.

3. Bazı Ağrı Bozukluklarının Belirtilerini Artırabilir

Bazı ağrı bozuklukları ile enerji metabolizması problemleri arasındaki ilişki nedeniyle, bazı çalışmalar D-riboz takviyelerinin ağrıyı azaltıp azaltmayacağına odaklanmaktadır ( 8 ).

Fibromiyalji veya kronik yorgunluk sendromu olan 41 kişiden birinde , subjektif ağrı şiddeti, refah, enerji, zihinsel berraklık ve uykudaki gelişmeler 17-35 gün boyunca günde 15 gram D-riboz alındıktan sonra bildirilmiştir ( 8 ).

Ancak, bu çalışmanın kayda değer bir kısıtlaması, bunun bir plasebo grubu içermemesi ve katılımcılar önceden D-riboz aldıklarını bilmeleriydi.

Sonuç olarak, gelişmeler plasebo etkisinden kaynaklanmış olabilir ( 9 ).

Diğer bir vaka çalışması, fibromiyaljili bir kadında D-riboz takviyelerinin benzer ağrı azaltıcı yararlarını bildirmiştir, ancak bu alandaki araştırmalar sınırlı kalmıştır ( 10 ).

Bazı sonuçlar olumlu olsa da, ağrı bozukluklarında D-ribose takviyeleri üzerine yapılan araştırmalar kesin sonuçlar çıkarmak için yetersizdir. Ek yüksek kaliteli araştırma gereklidir.

ÖZETD-riboz fibromiyalji gibi bazı ağrı bozukluklarının tedavisinde faydalı olabilir. Ancak, bu alandaki araştırmalar sınırlıdır.

4. Egzersiz Performansından Yararlanabilir

ATP’deki önemli rolünden ötürü, hücrelerinizin enerji kaynağı olan D-ribose, egzersiz performansını artırmak için bir ek olarak incelenmiştir.

Bazı araştırmalar, D-ribose’nin spesifik hastalıklara sahip kişilerde egzersiz ve enerji üretimi ile ilgili olası faydalarını desteklemektedir ( 4 , 11 , 12 ).

Diğer araştırmalar, sağlıklı bireylerde ancak sadece düşük fitness seviyelerinde olanlarda performans arttırıcı faydaların mümkün olduğunu göstermiştir .

Araştırmacılar özellikle düşük zindelik seviyesine sahip katılımcılar plaseboya kıyasla günde 10 gram D-riboz aldıklarında, egzersiz sırasında daha fazla güç çıktısı ve daha düşük algılanan efor göstermişlerdir ( 13 ).

Bu bulgulara rağmen, sağlıklı popülasyonlardaki araştırmaların çoğunluğu performansta iyileşme göstermemiştir ( 11 , 14 , 15 , 16 ).

Bir çalışma bile D-riboz tüketen grubun , plasebo tedavisi olarak farklı bir tür şeker (dekstroz) tüketen gruba göre daha az iyileşme gösterdiğini göstermiştir ( 17 ).

Genel olarak, D-ribozun performans arttırıcı etkileri sadece belirli hastalık durumlarında ve muhtemelen düşük spor seviyesi olanlarda görülür.

Sağlıklı, aktif bireyler için, bu takviyenin egzersiz performansını iyileştirme yeteneğini destekleyen kanıtlar zayıftır.

ÖZETBazı çalışmalar D-ribozun düşük fitness seviyesi veya spesifik hastalıkları olanlarda egzersiz performansını artırabileceğini göstermiştir. Ancak, araştırma sağlıklı bireylerde bu yararları desteklememektedir.

5. Kas Fonksiyonunu Geliştirebilir

D-riboz kas dokusundaki ATP seviyelerinin iyileşmesine yardımcı olabilirken, bu sağlıklı insanlarda gelişmiş performansa dönüşmeyebilir ( 1 , 11 ).

Bununla birlikte, kas fonksiyonunu etkileyen belirli genetik koşullara sahip olanlar, D-riboz desteklerinden faydalanabilir.

Genetik bozukluk myoadenylate deaminaz eksikliği (MAD) – veya AMP deaminase eksikliği – fiziksel aktiviteden sonra yorgunluk, kas ağrısı veya kramplara neden olur ( 18 , 19 ).

İlginçtir ki, MAD prevalansı büyük ölçüde yarışa göre değişir. Kafkasyalılarda en sık görülen genetik kas bozukluğudur, diğer gruplarda daha az yaygındır ( 18 ).

Bazı araştırmalar, D-ribozun bu rahatsızlığı olan kişilerde işlevi iyileştirip geliştiremeyeceğini incelemiştir ( 20 ).

Ayrıca, birkaç vaka çalışması bu bozukluğu olan kişilerde kas fonksiyonlarında ve iyilik hallerinde iyileşmeler olduğunu bildirmiştir ( 21 , 22 ).

Benzer şekilde, küçük bir çalışma, MAD’li kişilerin D-riboz kullandıktan sonra egzersiz sonrasısertlik ve krampları daha az yaşadıklarını bulmuşlardır ( 12 ).

Bununla birlikte, diğer vaka çalışmaları bu durumdaki kişilerde ekin herhangi bir faydasını bulamamıştır ( 23 ).

Sınırlı bilgi ve karışık sonuçlar göz önüne alındığında, D-ribose takviyesi almayı düşünen MAD’li kişilerin sağlık sağlayıcılarına danışmaları gerekir.

ÖZETSınırlı araştırmalar, genetik bozukluğu myoadenylate deaminaz eksikliği (MAD) olan kişilerde D-riboz takviyelerinin kas fonksiyonunu ve refahını iyileştirme kabiliyeti ile ilgili karışık sonuçlar bildirmiştir.

Dozaj ve Yan Etkileri

Genel olarak, D-riboz takviyesi çalışmalarında çok az yan etki bildirilmiştir.

10 gram D-ribozun tekli dozlarının güvenli olduğu ve sağlıklı yetişkinler tarafından genellikle iyi tolere edildiği tespit edilmiştir ( 24 ).

Bununla birlikte, bu makalede açıklanan çalışmaların çoğunda daha yüksek dozlar kullanılmıştır.

Bu çalışmaların birçoğu, günde 15 defa D-riboz sağladı, toplam günlük 15–60 gram ( 1 , 4 , 5 , 8 , 22 ).

Bu çalışmaların birçoğu yan etkilerin meydana gelip gelmediğini bildirmemiş olsa da, D-ribozun yan etki olmadan iyi tolere edildiğini belirtenler ( 8 , 21 , 22 ).

Diğer saygın kaynaklar da bilinen herhangi bir olumsuz etki bildirmemiştir ( 25 ).

ÖZETD-ribozun günlük 10-60 gram günlük alımları, genellikle ayrı doza bölünmüş, belirgin yan etkilere veya güvenlik kaygılarına neden görünmemektedir.

Alt çizgi

D-riboz, DNA’nızın bir parçasını ve hücrelerinize enerji sağlamak için kullanılan ana molekülü ATP’yi oluşturan bir şeker molekülüdür.

Bazı tıbbi durumlara sahip kişiler, gelişmiş egzersiz performansı ve yoğun egzersizden sonra kas hücresi enerji depolarının geri kazanılması dahil, D-riboz takviyesinden fayda görebilirler.

Bununla birlikte, sağlıklı ve aktif bireylerin yararları bilim tarafından desteklenmez ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bu makalede açıklanan belirli gruplardan birine girerseniz, D-ribose takviyelerini düşünebilirsiniz. Olmazsa, bu ek muhtemelen önemli faydalar sunmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here